FUNDACJA INSTYTUT ROZWOJU POŁOŻNICTWA I GINEKOLOGII
Statut sporządzony dnia 6 czerwca 2011 roku
STATUT
Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
-
Fundacja pod nazwą FUNDACJA INSTYTUT ROZWOJU POŁOŻNICTWA i GINEKOLOGII zwana w dalszej części Fundacją zostaje ustanowiona przez: prof.dr hab. Michała Troszyńskiego, zwanego dalej Fundatorem – na podstawie aktu notarialnego sporządzonego przed Notariuszem Maciejem Biwejnisem w jego kancelarii w Warszawie, przy ul. Chłodnej 15 w Warszawie ( 00 – 891 ) za repertorium A NR 5714/2011.
-
Fundacja zostaje ustanowiona na czas nieokreślony
-
Fundacja działa na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących oraz niniejszego Statutu.
§ 2
-
Fundacja dla celów współpracy z zagranicą może posługiwać się tłumaczeniem nazwy „.INSTITUTE FOR THE DEVELOPMENT OF OBSTERICS AND GYNECOLOGY”
-
Fundacja może posługiwać się znakiem graficznym.
-
Fundacja może posługiwać się pieczęciami: okrągłą pieczęcią z logo Fundacji oraz podłużną pieczęcią z danymi Fundacji.
§ 3
Siedzibą Fundacji jest miasto stołeczne Warszawa.
§ 4
-
Terenem działania Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Dla wykonywania celów statutowych Fundacja może tworzyć stałe lub czasowe placówki terenowe, tzw. Oddziały regionalne.
-
Dla właściwego realizowania swoich celów Fundacja może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas może posługiwać się nazwą w językach innych niż Polski i Angielski.
-
Nadzór nad Fundacją sprawuje minister właściwy do spraw zdrowia.
Rozdział II
CELE I ZASADY DZIAŁANIA FUNDACJI
§ 5
Fundacja została powołana w celu:
-
Podejmowania działań na rzecz promocji, rozwoju ginekologii i położnictwa,
-
Promowania najlepszych odkryć, metod rzetelnej medycyny w tym zakresie,
-
Prowadzenie badań naukowych w zakresie ginekologii i położnictwa,
-
Wspieranie wszelkich idei i działań promujących życie ludzkie od jego poczęcia do naturalnej śmierci,
-
Stania na straży wartości ludzkiego życia, w działaniach związanych z ginekologią i położnictwem,
-
Wspierania wprowadzania do codziennej praktyki medycznej najlepszych metod z zakresu ginekologii i położnictwa, które nie naruszają integralności małżeństwa i rodziny,
-
Podejmowania innych działań na rzecz ochrony zdrowia rodzin, w szczególności dzieci i kobiet.
§ 6
Fundacja realizuje swoje cele w szczególności przez:
-
Organizowanie i pomoc w działaniach szkoleniowych, prowadzenie wykładów, sympozjów, seminariów, warsztatów naukowych, konferencji mających za zadanie przekazywanie wiedzy i wymianę doświadczeń statutowych Fundacji,
-
Wspieranie akcji służących celowi Fundacji oraz popieranie innowacyjnych projektów w tej dziedzinie,
-
Prowadzenie działalności badawczej, informacyjnej, edukacyjnej i popularyzatorskiej w zakresie problematyki rozwoju ginekologii i położnictwa oraz rodziny,
-
Pomoc materialną i niematerialną dla inicjatyw związanych z celami statutowymi Fundacji, w tym zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego, lekarstw, wydawnictw oraz fundowania stosownych stypendiów.
-
Gromadzenie środków pieniężnych i zasobów materialnych na rzecz instytucji i jednostek realizujących cele Fundacji oraz niesienie pomocy finansowej i rzeczowej takim instytucjom i osobom,
-
Organizowanie akcji charytatywnych, których celem będzie zebranie środków finansowych na cele statutowe Fundacji, a w szczególności poprzez: wystawy, zbiórki, aukcje internetowe, odczyty.
-
Administrowanie i dystrybuowanie środków wymienionych w pkt.5,
-
Prowadzenie programów realizujących cele Fundacji,
-
Wspieranie inicjatyw w następujących obszarach: zdrowia, kultury i edukacji.
-
Organizowanie konkursów, udzielenie stypendiów, zapomóg i innych form pomocy, w zakresie określonym w statucie Fundacji.
-
Ścisła współpraca z instytucjami państwowymi, organizacjami pozarządowymi oraz z podmiotami gospodarczymi zarówno na terytorium RP jak i za granicą, o ile nie naruszają prawa naturalnego w szczególności w zakresie integralności małżeństwa i rodziny,
-
Współpraca z zagranicznymi osobami i instytucjami w zakresie realizacji celów Fundacji,
-
Pozyskiwanie środków finansowych, a także wsparcia organizacyjnego na rzecz realizacji działalności, o której mowa powyżej,
-
Udzielania pomocy materialnej i niematerialnej dla inicjatyw mających na celu rozwój ginekologii i położnictwa, rodziny, oraz wsparcie dla samotnych matek,
-
Prowadzenia działalności szkoleniowej, wydawniczej, edukacyjnej w zakresie rozwoju ginekologii i położnictwa,
-
Organizowanie i udzielanie pomocy medycznej, prawnej i socjalnej w zakresie objętym celami Statutowymi, w tym w szczególności prowadzenie przychodni, poradni i szpitali – pod warunkiem uzyskania odpowiednich zgód i zezwoleń.
§ 7
1. Fundacja może prowadzić w kraju i za granicą działalność gospodarczą w ramach służących realizacji celów statutowych.
2. Fundacja przeznacza – ze swojego kapitału założycielskiego – 1.000 zł. (słownie: tysiąc złotych) na prowadzenie działalności gospodarczej.
§ 8
Fundacja może przyznawać: dyplomy, certyfikaty, odznaczenia, wyróżnienia osobom fizycznym i podmiotom zasłużonym dla Fundacji.
Rozdział III
MAJĄTEK I DOCHODY FUNDACJI
§ 9
-
Majątek Fundacji stanowi wkład pieniężny w kwocie 1.500,00 zł (słownie: tysiąc pięćset złotych) stanowiący kapitał założycielski.
-
Majątek Fundacji stanowią też środki finansowe, nieruchomości i ruchomości nabyte w toku jej działalności.
§ 10
Dochodami Fundacji są w szczególności:
-
Fundusz założycielski
-
Subwencje, darowizny, spadki i zapisy otrzymane, zarówno z kraju jak i zagranicy,
-
Składki członkowskie z tytułu uczestnictwa w programach prowadzonych przez Fundację,
-
Dochody ze zbiórek i imprez publicznych.
-
Odsetki bankowe.
-
Dochody z działalności gospodarczej.
-
Wynagrodzenia z innych aktywów uzyskanych w ramach odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
-
Fundacja może przyjmować i przeznaczać na finansowanie swoich statutowych przedsięwzięć środki finansowe i darowizny w tym przyznane bądź otrzymane w ramach programów Unii Europejskiej, krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pożyczki i kredyty Banku Światowego i innych instytucji, o ile nie pozostaje to w sprzeczności z celem Fundacji.
§ 11
-
Cały dochód może być użyty wyłącznie na działalność określoną w § 5 i § 6 Statutu,
-
Fundator lub Rada Fundacji, może w każdym czasie zlecić przeprowadzenie kontroli działalności Fundacji. Organy Fundacji zobowiązane udostępnić osobom kontrolującym oraz innym osobom upoważnionym przez Fundatora wszelkie informacje i dokumenty potrzebne dla przeprowadzenia kontroli,
-
Zarząd Fundacji jest zobowiązany przekazywać Radzie Fundacji wszelkie informacje dotyczące działalności Fundacji.
Rozdział IV
ORGANY FUNDACJI
§ 12
Organami Fundacji są:
-
Rada Fundacji.
-
Zarząd Fundacji.
§ 13
-
Rada Fundacji liczy od jednego do stu członków. Pierwszy skład Rady Fundacji określa oraz powołuje jej członków – Fundator. Każdy następny skład Rady Fundacji określa oraz powołuje doń nowych członków i odwołuje członków już powołanych, Rada Fundacji, zwykłą większością głosów.
-
Członkostwo w Radzie ustaje w przypadku pisemnej rezygnacji z członkostwa lub z chwilą śmierci członka Rady.
-
Rada Fundacji działa zgodnie z ustanowionym przez siebie regulaminem.
-
Rada ze swojego grona wybiera Przewodniczącego. Przewodniczący Rady kieruje pracami Rady, przewodniczy zebraniom Rady i reprezentuje ją na zewnątrz. W uzasadnionych przypadkach Przewodniczącego zastępuje wskazany przez niego członek Rady Fundacji. Pierwszego Przewodniczącego Rady Fundacji wskazuje Fundator.
-
Członek Rady Fundacji nie może jednocześnie zajmować stanowiska w jej Zarządzie.
§ 14
-
Rada obraduje na posiedzeniach, które zwołuje Przewodniczący Rady Fundacji lub członek Rady przezeń wskazany. W przypadku, gdy Przewodniczący Rady nie jest w stanie w danej chwili zwołać posiedzenia Rady Fundacji i nie wskazał on upoważnionego do tego innego członka Rady, a sytuacja tego wymaga – posiedzenie może zwołać każdy członek Rady Fundacji. Zawiadomienie o posiedzeniu winno zostać wysłane (pocztą lub pocztą elektroniczną) tak, aby dotarło do adresata przynajmniej na 24 godziny przed planowanym terminem posiedzenia.
-
Rada Fundacji podejmuje uchwały po przeprowadzeniu jawnego głosowania, zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków Rady. W przypadku równości głosów decyduje głos Przewodniczącego Rady Fundacji. Te same zasady odnoszą się do sytuacji opisanych w ust. 3-4 niniejszego paragrafu.
-
Rada Fundacji może podejmować uchwały także bez formalnego zwołania na posiedzeniu, pod warunkiem, że w posiedzeniu tym uczestniczyli wszyscy członkowie Rady.
-
Rada Fundacji może podejmować uchwały także w trybie obiegowym, o ile każdy jej członek złoży swój podpis (ewentualnie potwierdzi to za pośrednictwem poczty elektronicznej) pod zaproponowanym przez Przewodniczącego (lub członka Rady przezeń wskazanego) tekstem projektu uchwały z zaznaczeniem, czy głosuje „za” czy „przeciw” uchwale bądź też „wstrzymał się” od głosowania. Uchwały Rady Fundacji mogą być redagowane zarówno w języku polskim jak i w języku angielskim.
-
O ile Fundator nie jest członkiem Rady Fundacji – może on uczestniczyć w posiedzeniach Rady.
-
W posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć członkowie Zarządu Fundacji, o ile Rada nie postanowi inaczej. Członkowie Zarządu Fundacji uczestniczący w posiedzeniach Rady nie posiadają prawa głosu.
§ 15
Rada upoważniona jest w szczególności do:
-
Inicjowania kierunków działalności statutowej Fundacji, opisanych w § 5 i § 6 Statutu, poprzez podejmowanie stosowanych uchwał.
-
Opiniowania programów i planów finansowych oraz polityki kadrowej Fundacji.
-
Decydowania o poszczególnych programach prowadzonych w ramach działalności Fundacji.
-
Przyjmowania corocznych sprawozdań Zarządu z działalności oraz udzielania absolutorium członkom Zarządu Fundacji.
-
Dokonywania oceny działalności Zarządu, oraz dokonywania zmian w jego składzie.
-
Wyrażania wiążących opinii w sprawach przedstawianych przez Zarząd, w tym wydawania Zarządowi zgody na zaciąganie zobowiązań.
-
Podejmowania decyzji w sprawie zmiany celu Fundacji lub jej Statutu.
-
Wydawania wiążących opinii w zakresie zawierania umów z pracownikami oraz współpracownikami Fundacji.
-
Wglądu we wszelkie dokumenty dotyczące działalności Fundacji.
-
Żądania od członków Zarządu złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień dotyczących przedmiotu działalności Fundacji.
§ 16
-
Rada Fundacji może powoływać różnego rodzaju Komitety w celu pomocy w realizowaniu zadań Fundacji, w tym w szczególności Komitet Naukowy, Komitet Etyki, Komitet Familiologiczny oraz Komitet Honorowy. Członkowie Komitetów, są wybierani przez Radę Fundacji, za ich zgodą. Członkowie Komitetu Honorowego mają prawo do uczestniczenia w posiedzeniach Rady Fundacji z głosem doradczym. Regulamin działania Komitetu Honorowego uchwala Rada Fundacji.
-
W celu przygotowania swojego stanowiska Rada Fundacji może powoływać zespoły robocze i problemowe, a także powoływać doradców Fundacji.
-
Przewodniczący Rady Fundacji powołuje programy realizujące cele Fundacji oraz wyznacza do kierowania nimi Dyrektora Programu i jego zastępców. Członkowie Rady Fundacji mogą być powoływani na Dyrektorów lub zastępców dyrektorów poszczególnych programów.
§ 17
-
Zarząd Fundacji składa się od jednego do pięciu członków, w tym obligatoryjnie z Prezesa Zarządu, powoływanych i odwoływanych przez Przewodniczącego Rady Fundacji. Pierwszy skład Zarządu Fundacji wyznacza Fundator i powołuje pierwszych członków Zarządu Fundacji.
-
Zarząd powoływany jest na czas nieokreślony.
-
Prezes Zarządu zwołuje posiedzenia Zarządu i przewodniczy im. Jego głos w przypadku równej liczby głosów na posiedzeniu Zarządu jest głosem decydującym.
-
Oświadczenia woli w imieniu Fundacji może składać Prezes samodzielnie lub dwóch członków Zarządu łącznie. Składanie oświadczeń woli winno się odbywać po uzyskaniu akceptacji Rady Fundacji.
-
Członkostwo w Zarządzie ustaje w wyniku odwołania, śmierci lub rezygnacji członka Zarządu.
§ 18
-
Do Zarządu Fundacji należy wykonywanie wszelkich zadań związanych z bezpośrednią reprezentacją Fundacji, w szczególności:
-
Reprezentuje Fundację na zewnątrz.
-
Uchwala, kierując się postanowieniami Statutu, Regulamin Zarządu, określając w nim między innymi sprawy zastrzeżone do decyzji kolegialnych Zarządu i tryb obradowania.
-
Odpowiada za prowadzenie spraw formalnych Fundacji, w tym księgowości, polityki kadrowej oraz rozliczeń wobec organów administracji publicznej.
-
-
Uchwalenie Regulaminu Zarządu wymaga zgody większości członków Zarządu. Do czasu uchwalenia regulaminu Zarządu tryb pracy Zarządu określa Prezes Zarządu.
-
Zarząd podejmuje rozstrzygnięcia na posiedzeniach, w formie uchwał (a gdy jest jednoosobowy w formie oświadczeń) – zwykłą większością głosów jego członków obecnych na posiedzeniu.
-
O posiedzeniu muszą być powiadomieni (w szczególności ustnie, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej) wszyscy członkowie Zarządu przynajmniej na 24 godziny przed jego odbyciem.
Rozdział V
ZASADY PROWADZENIA PRZEZ FUNDACJĘ DZIAŁALNOŚCI
GOSPODARCZEJ ORAZ ZASADY GOSPODARKI FINANSOWEJ I
EWIDENCJI KSIĘGOWEJ
§ 19
Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w kraju i za granicą, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, w szczególności działalność w zakresie.
-
Działalności wydawniczej (w tym na nośnikach magnetycznych i cyfrowych).
-
Działalności drukarskiej i poligraficznej.
-
Organizacji sprzętu medycznego i pomocy dydaktycznych.
-
Fonograficznej, filmowej, audiowizualnej, telewizyjnej i radiowej.
-
Szkoleniowej, promocyjnej i reklamowej.
-
Doradztwa pedagogicznego i dydaktycznego, oraz obrotu prawami autorskimi i wydawniczymi.
-
Psychologicznej, leczniczej, rehabilitacyjnej,
-
Obrotu nieruchomościami oraz wynajmu i dzierżawy lokali,
-
Prowadzenie poradni, przychodni, ośrodków medycznych oraz szpitali – po uzyskaniu odpowiednich zgód i zezwoleń.
§ 20
Z majątku i dochodów Fundacji na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczone mogą być środki pochodzące z:
-
Funduszu założycielskiego w wielkości ustalonej przez Radę Fundacji.
-
Odsetek bankowych.
-
Subwencji, darowizn, spadków i zapisów, jeżeli darczyńca lub spadkodawca nie postanowił inaczej.
-
Dochodów z działalności gospodarczej.
§ 21
Działalność gospodarcza może być prowadzona wyłącznie w rozmiarze służącym realizacji celów statutowych Fundacji.
§ 22
-
Działalność gospodarcza jest prowadzona przez wyodrębnioną w drodze uchwały Rady Fundacji, jednostki organizacyjne: zakłady, wydawnictwa, biura, agencje i inne placówki. Jednostki Fundacji prowadzące działalność gospodarczą podlegają Radzie Fundacji.
-
Kierującego jednostką gospodarczą Fundacji prowadzącą działalność gospodarczą powołuje i odwołuje Przewodniczący Rady Fundacji.
-
Działalność nieodpłatna i działalność odpłatna rozumiana jest zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
§ 23
Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i ewidencję księgową zgodnie z obowiązującymi przepisami dla nieuspołecznionych podmiotów gospodarczych będących osobami prawnymi.
Rozdział VI
ŁĄCZENIE FUNDACJI – ZMIANA CELU I STATUTU FUNDACJI
§ 24
-
Fundacja może się łączyć z inną Fundacją o podobnych celach na warunkach określonych umową obu Fundacji.
-
W imieniu Fundacji umowę o której mowa w ust. 1 powyżej zawiera Rada Fundacji .
§ 25
Zmiana celu lub statutu Fundacji może być dokonana przez Radę Fundacji na wniosek Zarządu lub z inicjatywy Rady Fundacji.
Rozdział VII
LIKWIDACJA FUNDACJI
§ 26
-
Fundacja może zostać zlikwidowana w przypadku wyczerpania środków pieniężnych i majątku Fundacji lub w innych przypadkach uniemożliwiających prowadzenie działalności statutowej.
-
Decyzję o likwidacji Fundacji podejmuje Rada Fundacji.
-
Likwidację przeprowadza likwidator powołany przez Radę Fundacji.
-
Likwidatorowi przysługują uprawnienia i ciążą na nim obowiązki Zarządu i Rady Fundacji, za wyjątkiem pkt. 6.
-
Likwidator może zatrudnić osoby przygotowujące i przeprowadzające czynności likwidacyjne.
-
Środki majątkowe Fundacji po uregulowaniu zobowiązań i należności likwidator przekazuje na cele określone w § 5 i § 6 Statutu wskazane przez Radę Fundacji.
Rozdział VIII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 27
Rada Fundacji może przyznawać nagrody oraz wyróżnienia honorowe osobom fizycznym, prawnym, instytucjom i organizacjom społecznym zasłużonym dla celów obranych przez Fundacje lub dla samej Fundacji.
§ 28
Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Fundacji przez właściwy Sąd.